Část jedenáctá – Divnodoba koronavirová

Přišlo mi to jako špatný vtip. Sotva se Jirka trochu stabilizoval a já s ním, přišel březen 2020 a oznámení prvního případu nového koronaviru v České republice. Bylo to nové, nebezpečné, nikdo netušil, co bude a mě opět přepadly panické ataky: Tak já si ho tu „piplám“ a teď ho nakonec…

Část desátá – Umírání

Podzim a zimu 2019 mám totálně v mlze. Pokud jsem si myslela, že jsme s Jirkou stihli zažít už všechny sra*ky světa, hluboce jsem se mýlila. Na našem začátku mi neurolog Lukáš řekl: „Nečekej, že ti bude žít do šedesáti, tipuju podle zkušeností tak dva roky“. Samozřejmě jsem si klepala na čelo,…

Část devátá – Lásky a radosti

Pokaždé, když vyjdu mezi lidi, první, co slyším, je: „Ahoj, tak co Bany?“ (Bany je Jirkova přezdívka). Zvykla jsem si, že přestala existovat Jitka a všichni jsou zvědaví na Jirku. Ale občas mě to štve, že se nezeptají: „Ahoj, tak jak se máš?“. Na druhou stranu, když sedíte převážně doma,…

Část osmá – Stěhování

Tři roky jsme jeli jak po drátkách v nastaveném režimu a Jirka dělal i nějaké malinké pokroky. Smířila jsem se už s tím, že zázrak se asi nestane a cílem naší společné péče se stalo umožnit mu maximální možnou důstojnost, komfort a vjemy a doprovodit jej tak ke konci, který jednoho dne…

Část sedmá – Solidarita

Na začátku našeho dobrodružství jsem žila v očekávání, že Jirku skutečně z postele zvednu. Hledala jsem na internetu vše, co mi dávalo jakoukoli naději. Příběhy zázraků, kdy se někdo z bdělého komatu dostal třeba po deseti letech, různé alternativní přípravky, ale právě i informace o bazální stimulaci. Prostě cokoli, co mi dodalo klid…

Část šestá – Krok dopředu a tři kroky zpět

První tři roky péče o Jirku byly ve znamení naděje a úžasu a uspořádávání společného života, ale taky neustálého cestování do nemocnice a zase zpět. Vždy když jsem se trochu uklidnila a takzvaně usnula na vavřínech, přišla další výzva. I proto jsem vyhledala jiné bydlení, protože jsme žili v třetím patře…

Část pátá – Ošetřovatelky

Z dvou týdnů terapie v hyperbarické komoře se nakonec vyklubalo týdnů šest. Něco se povedlo, něco se nepovedlo. Na terapii Jirka reagoval krásně a šlo vidět posun, nicméně žádný zázrak se nestal. Ale nepovedlo se odstranit tracheostomickou kanylu. 36 hodin Jiřík krásně dýchal sám, pak se něco stalo, patrně zpanikařil a začal…

Část čtvrtá – Chaos

Nikdy nezapomenu na můj pocit radosti a Jiříkův pohled, když jsme ho naložili do jeho nové postele v našem jednopokojovém bytě, který jsem v mezičase co nejlépe uspořádala na nový režim a on se rozhlédl a byl evidentně dojatý. Nebyl a není apalik. Ti fakt koukají skrz a nereagují, přestože taky „nějak“…

Část třetí – DIOP

Jirka byl v zajetí ústavní péče od konce června 2012 do konce září téhož roku. Co mohlo, to se, s prominutím, podělalo. Prodělal několik zápalů plic, neustále jsem jej viděla ležet nahého pod plachetkou v mrazivé klimatizaci a hlava mi to nebrala, ale tvrdili mi, že když má horečku, tak se musí…

Část druhá – Nemocnice

Léto 2012 mám ve vzpomínkách jako v tmách. Pamatuji si, že jsem druhý den po Jirkově CMP zavolala šéfovi do práce, že „nepřijdu a vlastně nevím, kdy přijdu“. Mám ohromné štěstí, že pracuji pro severskou firmu. Oni se moc neptají, rodina je na prvním místě, a tak bez reptání odvětil, ať…

Část první – Den D

Den jako každý jiný. Po návratu z práce jsem se osprchovala, přítel mi mezitím připravil svačinu a přemýšleli jsme, co uděláme s večerním programem. On nepracuje, je to trochu bohém, výtvarník a muzikant, takže tvoří doma. Já pracuji pro finskošvédskou nadnárodní firmu jako programátorka a mám královský plat, takže ho tlačím do…

Část čtvrtá – období domácí péče (život po CMP)

Část čtvrtá – období domácí péče (život po CMP) Nastal den „D“. Po třech měsících si vezu manžela domů. Je pátek, víkend před námi, což je z hlediska načasování ideální stav. Pokroky, kterých v ústavu manžel dosáhl, mu umožnily vrátit se do domácího prostředí, což ale neznamenalo automatický „návrat k normálu“… Manžel je…

Část třetí – období následné péče (rehabilitační ústav)

Část třetí – období následné péče (rehabilitační ústav) Manželův pobyt v rehabilitačním ústavu byl již mnohem „veselejší“. S umístěním je zpočátku sice trochu problém, neboť celý proces překladu pacienta z lůžka na lůžko funguje tak, že pacient si musí dojednat umístění v ústavu sám, nemocnice pak již pouze posílá zdravotnickou dokumentaci do vybraného a…

Část druhá – období akutní péče (neurologické oddělení městské nemocnice)

Část druhá – období akutní péče (neurologické oddělení městské nemocnice) Domů jsem se vrátila večer před transportem manžela do naší spádové nemocnice. Aspoň ho budeme mít se synem blíže a budeme ho moci navštěvovat oba dva. Byla jsem ráda, současně mne však zahlcovaly obavy z toho, jak celý proces transportu manžel…

Část první – období šoku (první setkání s CMP)

Část první – období šoku (první setkání s CMP) Když vám v deset dopoledne zazvoní telefon a na displeji vidíte neznámé číslo, pak se vám buď někdo snaží nabídnout zaručeně nejlevnější elektřinu na trhu, vaše dítě si ve škole přihodilo úraz, nebo vás na druhé straně drátu čeká někdo a něco,…